Zirkon vs diamant – výsledek vás překvapí

Drahých kamenů je tolik, že se v nich málokdo úplně perfektně vyzná. Některé jsou naštěstí jinak barevné, nebo mají úplně jiný povrch, ale existují takové, které od sebe skoro nerozeznáte, dokud se nepodíváte na cenovku. Třeba takový zirkon a diamant. Pokud vás jejich rozdíly nenechaly už týden usnout, určitě čtěte dál, dneska se konečně vyspíte.

 Krátká odpověď: zirkon je náhrada diamantu. Jde o syntetický kámen, který se od originálu vzhledově skoro neliší. Rozdíl byste poznali až tehdy, kdybyste chtěli se zirkonem vykrást obchod a strašně se divili, že se vám nedaří porušit skleněnou výlohu, Zirkon totiž není ani zdaleka tak tvrdý jako diamant. Na stupnici tvrdosti je jenom 8,5. Teď už vlastně odpověď na svoji otázku máte. Pokud jste ale apirující geolog nebo zlatník a prostě se potřebujete dozvědět víc, pokračujte.

náušnice se zirkony

Hlavní rozdíly mezi zirkonem a diamantem

  • Protože je zirkon umělý, je prakticky dokonalý. Nenajdete v něm žádné příměsi
  • Diamant vydrží mnohem víc než zirkon
  • Diamant nejdete jenom v čisté podobě. Oproti tomu je zirkon velmi snadno zbarvitelný, což se používá hlavně ve šperkovnictví. Také jsou mnohem dostupnější než barvené diamanty.
  • Zirkon je vždy perfektně průzračný. U diamantů se může projevit jejich spojení s obyčejným grafitem, takže vždycky najdete nějaké nedokonalosti
  • Ze zirkonu briliant neuděláte

Záleží na rozdílech vůbec?

Rozdíly na první pohled nepoznáte. Diamanty a zirkony se používají hlaavně ve šperkovnictví a málokdo kolem vás bude chodit s lupou a kontrolovat průzračnost, čistotu a další věci. Pokud vyloženě netrváte na diamantu, je zirkon úžasná náhrada. Pokud ale na diamantu trváte a chcete, aby byl stoprocentně dokonalý a každého oslepoval svou dokonalou září, možná budete chtít nosit briliantové šperky. Briliant je zase diamant dovedený k dokonalosti.

briliantový prsten